Generalii și militarii se bucură de recunoașterea cosmonautului Dumitru Prunariu ca membru de onoare al Academiei Române.

Dumitru-Dorin Prunariu, cosmonautul român, a devenit membru de onoare al Academiei Române în 2011. Este singurul cosmonaut care a fost ales ca membru al Academiei Române până în prezent.
Membru de onoare este o distincție specială, rezervată unor personalități cu realizări de excepție. Iar Prunariu, fiind primul cosmonaut român, a avut un impact major și a primit această onoare pentru întreaga sa contribuție în știință și în promovarea României.
Academia Română nu a avut membri de drept cosmonauți până acum. Dumitru-Dorin Prunariu a fost, singurul cosmonaut român ales ca membru de onoare, deci nu a avut statut de membru cu drepturi depline.
Este o realizare cu adevărat remarcabilă și merită să o evidențiem. În contextul progresului științific românesc, el a inspirat generații întregi prin curajul și realizările sale.
Fac acest comentariu, fiind comandor în retragere, care l-am cunoscut cu ani în urmă în același loc de muncă și arăt că succesul lui Prunariu nu reprezintă doar o reușită personală, ci și o mândrie a întregii comunități de aviatori.
Prin pregătirea sa și prin curajul demonstrat în spațiul cosmic, el devine un model, deschizând o nouă eră de contribuție în știință și în societate.

Este o onoare deosebită pentru Academia Română să îl primească pe general locotenent Dumitru Prunaru, cu trei stele. Fiind și militar de elită, el reprezintă un simbol al excelenței atât în forțele armate, cât și în știință, fiind un câștig real pentru întreaga națiune.
Cu el se mândresc în primul rând aviatorii, căci face parte din breasla lor, iar cei mai bucuroși sunt, cu siguranță, membrii ARPIA, Asociația Română de Propagandă și Istorie Aeronautică, unde Dumitru Dorin Prunaru este și membru de onoare.
Și nu în ultimul rând, sunt și eu, fost coleg cu el în Comandamentul Aviației Militare, bucuros că visul lui a devenit realitate și că ne reprezintă astăzi, nu doar la nivel național, ci pe întreaga planetă.
De asemenea, bucuria și faima lui sunt împărtășite și de membrii AGART, Asociația Generală Aviator Radu Theodoru, care sunt mereu activi și în prim-plan, participând constant la activitățile ARPIA. Această implicare ne arată cât de dedicați sunt și cât de prezenți sunt în fiecare moment, inspirând întreaga comunitate.
Încă din timpul activității, știam că Dumitru Dorin Prunaru va reuși. Plecând la specializare în zborul special, a arătat o determinare și o valoare remarcabilă. Fiind primul nostru cosmonaut, este o sursă de mândrie națională, iar chiar dacă funcțiile politice nu sunt ușor de obținut, realizările lui ne inspiră pe toți să visăm mai departe.
Toate acestea se leagă, căci împlinindu-și visul în cosmos, el confirmă perfect deviza fundației mele, MCP (MASS COMMUNICATION POWER) „Speranța devine realitate cu oameni mai buni”. Știam că face parte dintre cei mai buni, iar astăzi, acest motou se potrivește perfect cu parcursul lui.
Fiecare activitate pe care o va avea o voi pune în evidență imediat, pentru că este o mândrie pentru cei care l-au cunoscut, au fost alături de el și au văzut, încă de la început, potențialul lui de a aduce un mare câștig României.
Totodată, prin acest aport al lui în domeniul aviației, imaginea României se ridică pe plan internațional. Este un exemplu care ne arată că, atunci când avem lideri cu viziune și curaj, putem să facem ca România să fie cunoscută și respectată în întreaga lume.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1602534578545881&set=a.454964376636246


https://mcppress.ro/forum/viewtopic.php?t=1190
Sursa: Mihail Georgevici,
MCP Press Agency